Veganizam je filozofija i nacin zivota ciji sljedbenici ne koriste nikakvu vrstu zivotinjskih proizvoda, posebno u ishrani. Ali moze se reci da se Veganizam sam u sebi razdvaja na nekoliko vrsta : dijetalni veganizam, eticki veganizam, ekoloski veganizam...Dok neki vegani izbjegavaju zivotinjske proizvode samo u ishrani neki su to rasirili na citav nacin zivota.
U veganskoj kuhinji se ne koriste nikakve vrste proizvoda koje su zivotinjskog porjekla sto znaci da nikakva vrsta mesa, morskih plodova, jaja, puter, mljeko i mljecni proizvodi se ne koriste. Kao sto je gore navedeno Veganizam sam u sebi ima razlicite kategorije tako da naprimjer neki med svrstavaju kao "ok" a neki ga drze van dijete.
Ja se ne sjecam kada i kako sam prvi put cula za Veganizam ali moram reci da mi je zvucilo vrlo cudno. Iako nikada nisam bila ljubitelj mesa i bila sam prosla kroz fazu vegetarijanizma, odmah sam pomislila da to mora biti vrlo tesko jer vegani ne mogu jesti palacinke jer sadrze jaja i mljeko.Tek dosta kasnije sam shvatila kako je to bilo naivno misljenje.
Kasnije sam se izbliza uvjerila da vegani zapravo imaju zamjenu za sve zivotinjske proizvode i ne uskracuju sebi nikakvo kulinarsko zadovoljstvo. Moram reci da Veganizam uvjek ne mora znaciti da su jela prirodna, zdrava i na biljnoj bazi jer da bi zamjenuli neke zivotinjske proizvode koriste se hemijski sastavi.
Evo nekoliko primjera sta se koristi u Veganskoj kuhinji umjesto nekih zproizvoda zivotinjskog porjekla :
- Sir - Tofu (sojin sir)
- Meso - Soja i sojini proizvodi, zitarice kao na primjer zelena leca, jezgricasto voce
- Mljeko - sojino mljeko
- Zelatin -agar agar
- Jogurt- Sojin jogurt
- Jaja - tofu/sojino mljeko/banana
itd...
Gore navedeni neki primjeri vaze kao zamjena hrambene vrijednosti a neki i kao zamjena u tehnici pripreme.
Veganska kuhinja je posebna oblast sa posebnim pravilima, nacinima, tehnikama u kojoj se ocito vidi utjecaj kineske i indijske kuhinje, ali to ne znaci da je komplikovano ili tesko. Ja nisam vegan, nisam cak ni vegetarijanac jer cesto uzivam u morskim plodovima i ponekad mesu, obozavam sireve ali temelj moje ishrane je povrce i voce. Tako da sam se preko prijatelja pomalo zainteresovala za Vegansku kuhinju i imala priliku da probam specjalitete Veganskog sefa poznatog Veganskog restorana.
Prvo sto me odusevilo je raznovrsnost materijala, zacina i mastoviti nacin na koji sve to spajaju. Dzumbir, sirce od rize, sojin sos, quinoa, chilli, mljeko od kokosa, vanilija, svjezi komorac(anis), muskatni orah, suho voce, raznovrsno zacinsko bilje, avokdao su neki od materijala koje prije nisam nikako,vrlo rijetko ili u drugom kontekstu koristila a koji sada cesce i raznovrsnije nalaze mjesto u mojoj kuhinji.
Iako ja kolace i deserte pravim po staroj skoli sa jajima i mljekom ako je potrebno, okusila sam i veganske kolace i moram
reci da su ukusni i da nema neke rezlike. Palacinke nisam probala ali vegani kazu da su ok :)
Prije sam imala misljenje da je Veganski nacin ishrane nezdrav i da u tom slucaju organizam ne uzima sve potrebne proteine, vitamine, minerale ali s vremenom ocito sam vidjela da je to moguce sa trudom, znanjem ali i ekonomskim sredstvima. Za tu vrstu ishrane treba se potruditi jer nemozete uletiti u bilo koji restoran da rucate, trebate nauciti raznovrsne materijale i recepte, pronaci neke od tih materijala moze biti poseban poso, a i cijene tih sredstva su vecinom visoke, plus trebate kuhati redovno. A moram reci da Veganizam moze utjecati i na socijalni zivot, jer izaci vani na rucak sa prijateljima, biti pozvan na veceru moze biti komplikovana situacija.
Vegan Yum Yum je web stranica Lauren Ulm na kojoj ona dijeli veganske recepte a uskoro je napisala i knjigu recepata sa istim naslovom. Ova web stranica a i knjiga su dobar izvor za vegane i znatizelje.
Fotografiye sa Vegan Yum Yum :
Avocado Wasabi Salad
Seitan And Broccolini With Clementine Teriyaki
Plum Kuchen
Vegan Pancakes
Nema komentara:
Objavi komentar